DRZWI WEWNĘTRZNE. NIEZBĘDNY ELEMENT NOWOCZESNEGO APARTAMENTU

 

Przy urządzaniu mieszkania lub prywatnego domu ważny jest każdy szczegół. O tak funkcjonalnym i niezbędnym elemencie każdego domu, jakim są drzwi wewnętrzne, nie trzeba powtarzać. Drzwi już dawno przestały izolować tylko określone pomieszczenie od innej przestrzeni. Staje się aktywnym uczestnikiem kształtowania wizerunku domu, mieszkania czy domu.

 

To decydujący element przy wyborze palety kolorystycznej i kierunku stylistycznego w projektowaniu. Różnorodność modeli, metod produkcji, materiałów i rozwiązań kolorystycznych pozwala nam znaleźć odpowiednią opcję dla każdego rodzaju mieszkania. A także dla każdej wielkości budżetu właściciela. Ale przed przebudową lub wykończeniem mieszkania musimy jeszcze rozwiązać kilka niełatwych dylematów przed pójściem do sklepu na zakupy.

 

Z jakiego materiału powinny być wykonane drzwi wewnętrzne? Jaki kształt i rozmiar powinno mieć płótno: ślepe czy z wkładkami? Czy ma być ciemna czy jasna, lakoniczna czy z dekoracją? Mamy nadzieję, że nasz wybór setek ciekawych projektów w rzeczywistych nowoczesnych pomieszczeniach pomoże Państwu w trudnej decyzji wyboru odpowiednich drzwi wewnętrznych. Niezbędny element nowoczesnego mieszkania powinien być znakiem rozpoznawczym Twojego domu, a nie niezręcznym dodatkiem do ogólnego wystroju.

Forma i wymiary drzwi wewnętrznych

Nawet jeśli planujesz naprawić lub wymienić drzwi w mieszkaniu, w którym wszystkie otwory mają standardowe wymiary, musisz najpierw się o tym upewnić i dokonać dokładnych pomiarów. Rzeczywiście, wykonanie skrzydła drzwiowego według indywidualnych środków nie tylko zwiększy koszt naprawy, ale także „rozciągnie” cały proces w czasie. Standardowa szerokość drzwi to 60, 70, 80 i 90 centymetrów.

 

Wszystko zależy od pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane drzwi. Ale nie jest tak jednoznaczne, jeśli chodzi o wysokość arkuszy drzwi od nowoczesnych producentów. Do niedawna rzadko można było znaleźć gotowe produkty o wysokości większej niż 2 metry. Dziś szczególnym zjawiskiem jest skrzydło drzwiowe o wysokości 2,1 lub 2,2 metra. Standardowa wysokość ościeżnicy w Europie to 2,05 m oraz 2,08 m z progiem.

 

Projektanci zalecają stosowanie arkuszy drzwiowych o niestandardowej wysokości większej niż 2 metry, aby wizualnie podnieść sufity lokalu. Ale nie każdy właściciel jest zadowolony z potrzeby wstępnego przygotowania standardowych drzwi. Od Ciebie zależy, czy poszukasz skrzydła pod istniejącą konstrukcją, czy „dopasujesz” otwór drzwiowy do modelu drzwi, który Ci się podoba. Jednak w większości starych budynków ościeżnica wykonana jest z nadproża drewnianego co daje możliwość poszerzenia.

 

Większość kupujących woli wybierać modele standardowe, które można znaleźć w ofercie modeli sklepów detalicznych. W końcu wykonanie płótna o niestandardowym rozmiarze i projekcie będzie kosztować znacznie więcej i zajmie więcej czasu. Uważamy jednak, że nie można pominąć tego, że blacha drzwiowa wykonana według indywidualnego projektu nie tylko idealnie wpasuje się w parametry pomieszczenia, ale może również stać się ozdobą wnętrza.

Rodzaj konstrukcji i sposób mocowania drzwi międzypokojowych

 

Drzwi wahadłowe jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe cieszą się największą popularnością wśród większości użytkowników. Dzieje się tak pomimo pojawiających się alternatywnych opcji. Prostota i tradycjonalizm designu i sposobu otwierania, uniwersalność blach i łatwość montażu wraz z szerokim wachlarzem decyzji cenowych przekonują wielu ludzi do zakupu takich drzwi do swoich domów. Bez względu na to, czy są właścicielami standardowego mieszkania, czy prywatnego domu wybudowanego po projekcie.

 

Oczywiście najczęstszym wariantem blachy drzwiowej w mieszkaniach i domach prywatnych są drzwi wahadłowe jednoskrzydłowe. Ale drzwi dwuskrzydłowe są również dość aktywnie używane. Szerokie drzwi dają pewne korzyści. To poczucie przestronności, więcej naturalnego światła do korytarzy i innych pomieszczeń pomocniczych, możliwość przenoszenia mebli o dużych gabarytach. Ale są też wady jednoskrzydłowych modeli z dwoma panelami. Otwarcie dwojga drzwi panelowych wymaga dużo wolnej przestrzeni. Nie można instalować mebli w zasięgu drzwi, co jest możliwe w przypadku małych pomieszczeń.

 

Największą wadą pojedynczych drzwi wahadłowych jest konieczność zwolnienia dość dużej ilości użytecznej przestrzeni w pomieszczeniu. Jeśli tak, drzwi przesuwne stosuje się tam, gdzie nie ma możliwości otwarcia drzwi w pobliżu wejścia. Dotyczy to małych pomieszczeń. Stworzone na zasadzie drzwi w przedziale, takie mechanizmy z jednej strony pomagają stworzyć pełnoprawną izolację jednej przestrzeni od drugiej, az drugiej – tworzą oszczędność użytecznych metrów kwadratowych pomieszczenia.

 

Początkowo ruch drzwi przedziału odbywał się po dwóch prowadnicach. Jeden jest przymocowany do podłogi, drugi do ściany nad wejściem. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się drzwi przesuwne z tylko jedną górną prowadnicą (nic nie stoi na przeszkodzie w poruszaniu się osoby w przejściu). Ponadto sam projekt prowadnicy często wpisuje się w stylistyczne zaangażowanie wnętrza. Może występować jako jasny lub ciemny akcent, detal podkreślający nastrój pomieszczenia.

 

Jedną z odmian drzwi, która pozwala zaoszczędzić miejsce i nie wymaga dodatkowej powierzchni do otwierania, są przesuwne arkusze. Takie modele różnią się od drzwi przesuwnych tym, że blacha drzwiowa „przechodzi” nie na bok otworu, ale bezpośrednio do ściany lub ścianek działowych. Stąd

pierwszą wadą takich mechanizmów jest konieczność osadzenia wnęki w ścianie. Takie projekty najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem, na etapie przygotowania do naprawy.

 

Najmniej popularnym, ale w niektórych przypadkach nadal stosowanym projektem blachy drzwiowej są drzwi dwu- lub trzypłytowe, poruszające się w harmonijce. Jeśli trzeba zaoszczędzić przestrzeń w pomieszczeniu, a nie ma miejsca na instalowanie drzwi przesuwnych, to opcją jest arkusz „harmonijki”.

 

Rozwiązania kolorystyczne i projektowanie wnętrz

 

Tak więc zdecydowałeś się na dokładne wymiary paneli drzwiowych, po uprzednim dokonaniu niezbędnych pomiarów, skorelowaniu swoich możliwości finansowych z asortymentem sklepów, zatrzymując wybór określonego materiału do wykonania. W końcu pozostaje tylko wybrać projekt drzwi wewnętrznych. I tu, w tym momencie, stajesz przed prawdziwym dylematem, bo gama modeli nowoczesnych sklepów jest niesamowicie szeroka, nie mówiąc już o możliwościach stworzenia indywidualnego projektu blach drzwiowych.

 

Wybór kolorów do wykonania drzwi wewnętrznych nie jest pustym pytaniem. Dzieje się tak dlatego, że ustawiamy drzwi nie na 1-2 lata, ale na dekady (jeśli wszystko pójdzie dobrze, a drzwi będą działały prawidłowo). Oczywiście każdy chciałby mieć harmonijną sytuację w swoim mieszkaniu. Nie powinno Cię nudzić przez wiele lat, powinno być aktualne, nowoczesne, ale nie nachalne. Możesz budować na jednym prostym rozwiązaniu: czy Twoje drzwi wewnętrzne powinny być elementem akcentującym (wyróżniać się na tle ogólnym), czy też łączyć się z kolorystyką wnętrza?

 

Kolor biały – opcja uniwersalna

Jeśli pomieszczenia w Twoim mieszkaniu lub prywatnym domu są średnie, a nawet małe, jeśli ściany mają proste, dyskretne wykończenie, a całe wnętrze zaprojektowane jest w nowoczesnym stylu, to najlepiej sprawdzą się białe drzwi. Projektanci często polecają wybór takich blach drzwiowych jako opcję uniwersalną. Kolor biały nie będzie „wskazywał” na małe wymiary przestrzeni, działał jako idealne tło dla innych elementów wnętrza, nie skupiał się na ewentualnych wadach architektonicznych.

 

Jasne odcienie w wykonaniu płótna drzwiowego są często używane do łączenia z fasadami szafek do zabudowy. Ta metoda jest skuteczna w każdym pomieszczeniu, ale najczęściej jest stosowana w sypialni (elewacje szatni) i przedpokoju.

 

Białe drzwi mogą również pełnić funkcję kontrastowego elementu wnętrza, jeśli zostaną umieszczone na tle ciemnej lub jasnej ściany. W tym przypadku wykonywana jest nie tylko blacha drzwiowa śnieżnobiała, ale także tzw. ościeżnica, listwy (sufit i podłoga).

Ciemny akcent – ​​drzwi wewnętrzne

 

Tworzenie kontrastowych zestawień jest warunkiem wielu trendów stylistycznych w aranżacji wnętrz. Ciemne drzwi pomagają wprowadzić jasność i konstruktywność do obrazu pokoju, stworzyć trochę dramatu. Ale jednocześnie podkreśla kształty i linie wnętrza. Drzwi wenge prezentują się bogato, reprezentacyjnie, tworząc szczególną atmosferę sukcesu samego wnętrza, a co za tym idzie jego właścicieli.

 

Jedną z możliwości stworzenia harmonijnego, ale kontrastowego wnętrza jest połączenie ciemnego odcienia blachy drzwiowej z podobnym rozwiązaniem dla fasad magazynowych i innych mebli na tle jasnego wykończenia ścian.

 

Jasne rozwiązanie kolorystyczne dla drzwi

 

Jasne rozwiązanie kolorystyczne drzwi wewnętrznych to świetny sposób na akcentowanie przestrzeni mieszkalnej. Jednym z wariantów wykonania płatów drzwiowych w kolorowy sposób jest połączenie z dominującym elementem wnętrza (np. łóżko w sypialni lub obicie dużej sofy w salonie). Ale to zadanie nie jest łatwe: musisz wyraźnie wejść w ton. Najprostszym sposobem jest stworzenie pojedynczego akcentu w obrazie pomieszczenia, używając wyłącznie jasnego koloru drzwi.

 

Oryginalny design, czyli jak sprawić, by drzwi wewnętrzne były atrakcją wnętrza

Jeśli standardowa blacha drzwiowa w neutralnych kolorach nie jest twoją opcją, możesz śmiało postawić na oryginalny projekt drzwi. Drzwi wewnętrzne zajmują dużo miejsca w każdym wnętrzu, dzięki czemu oryginalność wykonania nie pozostanie niezauważona. W zasadzie nie ma ograniczeń w wyborze projektu drzwi wewnętrznych. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i możliwości finansowych. Ale projektanci zalecają zwrócenie szczególnej uwagi na niektóre zalecenia dla tych, którzy mają wszystkie drzwi wewnętrzne skierowane do jednego wspólnego pokoju (korytarza lub korytarza):

 

* Wszystkie drzwi muszą mieć tę samą wysokość (mogą mieć różną szerokość, zazwyczaj płótno w łazience i kuchni jest mniejsze niż standardowe produkty);

* Drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów, ale muszą mieć jednolity wzór, aby zachować harmonię we wnętrzu pokoju wspólnego (podczas gdy od strony pomieszczenia blacha drzwiowa może mieć inne rozwiązanie konstrukcyjne i kolorystyczne).

 

Wszelkie elementy dekoracyjne pozwalają nie tylko uatrakcyjnić projekt blachy drzwiowej, ale również połączyć ją z innymi elementami wnętrza. Na przykład wszelkie szklane wstawki sprawiają, że konstrukcja jest wizualnie lżejsza, bardziej przejrzysta. Nie mówiąc już o tym, że szklane wstawki pozwalają przepuścić część światła do innych pomieszczeń.

 

W przypadku pomieszczeń pomocniczych, takich jak przedpokój i korytarze (które w większości standardowych mieszkań nie mają własnych źródeł światła naturalnego), ten aspekt ma pierwszorzędne znaczenie.

 

Przeźroczyste wstawki szklane pozwalają na przepuszczanie maksymalnej możliwej ilości światła słonecznego pomiędzy izolowanymi pomieszczeniami, często wstawki są umieszczone od spodu płótna, ale tego wzoru najlepiej unikać w domach i mieszkaniach z małymi dziećmi i aktywnymi zwierzętami. Jeśli chcesz zachować prywatność izolowanej przestrzeni, ale jednocześnie pozostawić możliwość przenikania części strumieni świetlnych, użyj szkła matowego lub falistego.

 

Oryginalność projektu blachy drzwiowej można osiągnąć dzięki nietypowemu kształtowi. Oczywiście większość drzwi to prostokąty o dość standardowym zestawie kombinacji długości i szerokości. Wystarczy jednak zmienić górną część skrzydła drzwi na sklepienie łukowe, a produkt nabierze oryginalnego charakteru, nadając wnętrzu pomieszczenia tajemniczości, elegancji.

 

Blacha drzwi wewnętrznych ozdobiona rzeźbieniem na drewnie może sama stać się główną ozdobą wnętrza. Oczywiście praca ręczna nie jest tanią przyjemnością. Ale niesamowity, luksusowy wygląd drzwi, ich ekskluzywność, potrafią nadać szczególnego uroku nawet najzwyklejszemu wnętrzu. Nie wspominając już o tym, że rzeźbienie w drewnie jest doskonałym projektem do wykazania przynależności wnętrza do jednego lub innego kierunku stylistycznego projektowania przestrzeni mieszkalnych.